top of page

הורמון הטסטסטרון

אחד ההורמונים החשובים בגוף האדם הוא טסטסטרון. הוא אחראי על תהליכים כמו- היפרטרופיה (הרחבת תאי שריר), צמיחת השיערות בגוף, רמת החשק והתפקוד המיני, צפיפות העצם, אגרסיביות, דומיננטיות, כוח פיזי ופחות או יותר על כל התכונות שאתם מכירים כ'גבריות'. מיותר לציין, גברים מפיקים כמות טסטוסטרון גבוהה הרבה יותר מנשים (בערך פי 10), וזו גם הסיבה לכך שנשים לא מסוגלות להגיע למסת שריר גבוהה במיוחד באופן טבעי. אך אל תטעו – רמה תקינה שלו חשובה מאוד לנשים גם כן. שני המינים זקוקים לו עבור תפקוד מיני ופיזי תקין. אצלנו, הגברים, ההורמון מיוצר ברובו המכריע באשכים, בעוד אצל הנשים זה בשחלות. לטסטוסטרון יש תפקיד משמעותי בסינטזת חלבון – הוא עוזר בבניית סיבי שריר מחדש באמצעות חומצות אמינו שהן אבני הבניין של החלבון אותו אנו אוכלים. הוא חיוני גם לבניית מסת שריר נוספת, וגם לשמירה על מצב קיים. בקצרה, אם חיים בריאים, חזקים, חטובים ומלאי מין הם דבר המעניין אתכם, טסטוסטרון הוא חברכם הטוב ביותר. מה אנו עושים כדי לשמור על רמה גבוהה שלו בגוף?

1-תבצעו תרגילים מורכבים- זו בדיוק הסיבה שתרגילים מורכבים וכבדים (סקוואט, דדליפט, דחיקת חזה, וכו') הם כל כך יעילים ביחס לתרגילים מבודדים (כפיפות מרפק, כפיפות בטן וכו') . לא רק שרמת הטסטוסטרון שלכם תעלה על ידי הרמת דברים כבדים, אלא גם רמת האינסולין והורמון הגדילה, שניהם הורמונים אנאבוליים (בוני רקמות) גם הם. כל אלה יחדיו יתרמו ל'מיץ אנאבולי' אימתני אשר יתבטא בגדילה מסיבית של הגוף, גם מבחינת כוח וגם מבחינת מסת שריר, בהנחה שתאכלו מספיק.

2- תאכלו שומן בריא- טסטוסטרון כמו שאר הורמוני המין, מיוצר מכולסטרול. אמנם הגוף מייצר כמות מסוימת באופן טבעי, אך לעיתים זה לא מספיק. בסופו של דבר, דיאטה דלת שומן כמעט תמיד תוביל לירידה משמעותית ברמת הטסטוטסרון בגוף, ותהרוג את נסיונותיכם להיות חזקים ובריאים.

3- הימנעו מאוכל מעובד- מזון מעובד לא מספק לגופנו יותר מדי דברים טובים, בדיוק להיפך. לא סתם מכנים אותו 'קלוריות ריקות'. הוא מכיל מעט מאוד רכיבי תזונה אשר הכרחיים לפעילות הורמונלית בריאה. מזון מעובד מכיל המון חומרים משמרים ושאר דברים הזויים (עצה: כמעט כל מה שמגיע באריזה הוא מעובד) אשר מזיקים למערכת ההורמונלית. לצורך העניין, לא מעט מזונות מעובדים מכילים סויה אשר עלולה להעלות את רמת האסטרדיול (סוג האסטרוגן העיקרי אצל בני אדם) ומחלישה משמעותית את האפקט של טסטוסטרון בתאים. אסטרוגן מתחרה עם טוסטסטרון ולכן נעדיף להמנע ממזונות העלולים להעלות את רמתו בגוף, כמו סויה. נוסף על כך, המנעו מלצרוך חיות שגודלו תחת תנאים לא תנאים. הן בדרך כלל מכילות כמויות ענק של דיוקסין (פחמימן המשמש לתעשיות שונות), חומר רעיל המזיק למערכת הרוויה הגברית, כולל ייצור טסטוסטרון. הדיוקסין נאגר בשומן אצל החיות, לכן המנעו במיוחד מלצרוך שומן של חיות שגודלו בתנאים ובחומרים הללו. המנעו גם ממזון כמו דגנים (במיוחד 'לבנים'), סוכרים (במיוחד מעובדים) ושאר מזונות אשר מקפיצים את רמת הגלוקוז בדם. חוקרים בוושינגטון מצאו כי רמת הטסטוסטרון צנחה ב25% ~ אצל אנשים עם או בלי סוכרת, לאחר צריכת משקה של 70 גרם גלוקוז, ומגמה זו נמשכה כשעתיים לאחר שהגלוקוז נספג. אז אמנם פסטה לבנה לא נספגת מהר כמו גלוקוז טהור, אך היא בהחלט משהו להמנע ממנו, גם עבור בריאות כללית וגם עבור רמת טסטוסטרון תקינה.

4- הימנעו מלחצים וחרדה- קורטיזול הוא הורמון קטאבולי (מפרק רקמות), והוא עושה את ההיפך הגמור ממה שטסטוסטרון עושה. בתרבות כל כך לחוצה ונטולת שינה-טובה כמו שלנו, זהו אישו של ממש. לחץ מעלה את רמת הקורטיזול, אז נסו להמנע ממנו כמה שאפשר (אפילו אם אתם עכברי הייטק- ספר מעניין, משחק עם הילדים או הליכה קלה בטבע הם רעיון טוב). מחסור בשינה עמוקה וטובה גם הוא מעלה את רמת הקורטיזול ומפחית את רמת הטסטוסטרון בפני עצמו, ולכן כוונו לשינה טובה מדי לילה. יקיצה טבעית היא אופטימלית, למרות שאני מודע לכך שזה לא תמיד פרקטי בעולם שלנו. המנעו מאימון יתר ועודף פעילות אירובית, העלולים לפגוע ברמת הטסטוסטרון ומערכת הרוויה.

Comments


Recent Posts
Archive
Search By Tags
אין עדיין תגים.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page